Knižnica   ::   Článok: Zubadlá a ich funkcie


Zubadlové uzdenie

Rôzne dĺžky zubadiel
Rôzne dĺžky zubadiel

     Zubadlo bolo vymyslené pre lepšiu ovládateľnosť koňa jazdcom. K tomu by malo slúžiť aj dnes, ibaže často sa práve kvôli zle zvolenému zubadlu alebo tvrdej ruke jazdca stáva tento kôň neovládateľný. Preto je dobré poznať nie len svojho koňa a vedieť, ktoré zubadlo je pre neho vhodné, ale aj presnú funkciu tejto časti výstroja koňa, ktorá ovplyvňuje tak mnoho.

Pri výbere akéhokoľvek zubadla sa riadime nie len jeho dĺžkou, ale aj typom, ktorý koňovi najviac vyhovuje, lomením, hrúbkou - pretože platí, že čím tenšie zubadlo, tým ostrejšie pôsobí, aj skúsenosťami jazdca.


     V dobe, keď sa začali kone využívať na jazdu, sa prirodzene objavili aj prvé ohlávky a uzdečky. Predpokladá sa, že boli z kusov kože, látky a lán. Keďže tento typ materiálu ťažko odoláva času, nie je jasné, či bolo prvé uzdenie bezzubadlové alebo so zubadlom. Prvý dôkaz o použití bezzubadlového uzdenia v podobe maľby pochádza z roku 1 400 p.n.l.   
Čítaj viac...

     Je dobré pre jazdca a jeho efektívny tréning vedieť, kde zubadlo v hube koňa leží a na ktoré jej časti pôsobí. Touto vedomosťou sa bude môcť jazdec vyhnúť tak často opakovaným chybám.
Všetci vieme, že zubadlo leží v bezzubej časti huby koňa. To však neznamená, že nemá ako spôsobovať bolesť. Zubadlo totiž leží aj na jazyku a ďasnách. 
Čítaj viac...


Typy lomenia zubadla
Typy lomenia zubadla

Stihlové zubadlá môžu byť nelomenéraz alebo dvakrát lomené. Vo všeobecnosti je dvakrát lomené zubadlo jemnejšie a teda aj príjemnejšie pre koňa. Zubadlo, ktoré je raz lomené, sa v určitých situáciach v hube koňa vzprieči a doslova mu pichá do horného podnebia, čo mu spôsobuje bolesť a nepohodlie - ako to funguje, môžete vidieť vo videu. Práve to je častou príčinou otvárania huby koňa a dvíhania hlavy, kedy sa kôň snaží tomuto tlaku a bolesti vyhnúť. Riešením teda nie je silnejšie utiahnuť nánosník, ale zvoliť vhodnejší typ zubadla.

Podľa tvaru krúžkov delíme stihlové zubadlá na krúžkové, olivové, dečkové a tyčkové. Okrem toho poznáme aj Baucherovo/Fillisovo zubadlo.

Podľa materiálu delíme stihlové zubadlá na kovové, plastové a gumové. Plastové a gumové zubadlá sa používajú pri mladých koňoch alebo koňoch, ktoré zle znášajú kov v hube. 

Plastové stihlové zubadlo
Plastové stihlové zubadlo
Kovové stihlové zubadlo
Kovové stihlové zubadlo
Gumené stihlové zubadlo
Gumené stihlové zubadlo








Princíp fungovania stihlového zubadla. 


Typy stihlových zubadiel

Pákové zubadlá sú súčasťou drezúrnej (plnej) uzdy. Ich úlohou nie je ostrejšie, intenzívnejšie pôsobenie ruky jazdca, či dokonca brzdenie koňa jej prostredníctvom, ako si mnoho jazdcov mylne predstavuje. Úlohou pákového zubadla je korigovať drobné nedostatky koňa k tomu, aby došiel do úplnej ľahkosti a rovnováhy a do stavu, kedy môžeme povoliť obe oťaže - stihlové aj pákové, pričom kôň ostane vyrovnaným. 

Páka je vždy nelomená. Preto pracuje na inom princípe, ako stihlové zubadlá - nie je možné ju použiť len jednostranne, tak ako pri stihle. Používa sa k tomu, aby kôň znížil tylo, povolil krk a vyklenul ho dopredu, dole a "von".

Princíp pôsobenia

Ako som spomínala, páka nepôsobí jednostranne, ale pracuje ako jeden celok. Preto sa nemôže použiť na nápravu krivosti alebo ztuhnutia koňa, ale len na nápravu drobných nedostatkov, kedy už kôň pracuje veľmi dobre na stihle. Čítaj viac...
Pri pákovom udidle dolná časť ramien pák tlačí proti hornej časti, o ktorú je pripevnená lícnica fixujúca zubadlo v hube koňa. Ťah za oťaž spôsobí, že horné rameno sa pohne dopredu, ale pretože pohyb obmedzuje lícnica a podbradná retiazka, zubadlo tlačí na jazyk a sánku koňa. Tento tlak prestane vo chvíli, kedy kôň posunie čeľusť smerom bližšie k jazdcovej ruke. Keďže krk má svoju dĺžku, pre koňa je jednoduchšie otvoriť hubu alebo povoliť v tyle a hlava klesne bližšie ku kolmici. Popravde, hubu neotvorí, lebo mu v tom bráni nánosník.

Účel

Účelom pákového zubadla je upraviť uhol hlavy koňa. Uvoľní čeľusť, vyvíja tlak na tylo a tým nechá hlavu klesnúť bližšie ku kolmici.
Všetky ostatné jednostranné aktivity, ako je ohýbanie krku do strán, vzpriamovanie krku a pod., nemôžeme vykonávať pákou, k tomu je určené stihlové zubadlo. 

Princíp používania

Ak máte dobré jazdecké základy, naučili ste sa správne držať ruku (palce smerujú nahor, mäkké, primerane privreté päste, kĺby smerujú k druhej ruke) a váš kôň je dostatočne prijazdený k tomu, aby ste nepotrebovali robiť veľké pohyby rukou, môžete sa začať zamýšľať nad tým, ako sa správne používa páka. 
To, že päsť jazdca môže rotovať smerom dovnútra nahor, by ste už v tejto chvíli mali poznať a ovládať, pretože sa tento pohyb používa aj pri stihlovom type zubadla ako korekcia (viď. obr.).
Čítaj viac...

Spôsob držania pákových oťaží

Typy pákových zubadiel

Pákové zubadlá rozlišujeme podľa dĺžky ramien páky a tvaru tej časti, ktorá leží v hube koňa.

Čím sú ramená páky dlhšie, tým sú "silnejšie" - predstavte si páku na páčenie. V zásade nie je ostrá, ale pri vyvinutí istej námahy nám prepožičiava väčšiu silu, ako normálne máme. Rovnako fungujú aj dlhé ramená pákového zubadla. 
Na druhej strane krátke ramená sú ostrejšie - stačí malé zovretie ruky a kôň ho v hube pocíti výraznejšie, ako pri páke s dlhými ramenami.
To, ako budú pôsobiť ramená páky vždy záleží na rukách jazdca. 

Čítaj viac...


Zdroj textu: mendelu.cz
                    The bit guide
                    SustainableDressage.net

Zdroj obr. 1 - 5: mendelu.cz
Zdroj obr. 6: Sustainable Dressage

Viktória Stredňaková
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky