Biomechanika a anatómia koňa:

Video výborne znázorňujúce svaly koňa, na ktoré jazdec vplýva najviac. Video zobrazuje ich napätie a uvoľnenie v rôznych pohyboch, pohyby svalstva a miesta stuhnutia a bolesti pri nesprávnom postavení hlavy alebo pri práci, kedy nedoprajeme koňovi oddych a natiahnutie. Správne by sme mali nechať koňa vytiahnuť a uvoľniť svalstvo cca každých 10 minút v 

pravidelných intervaloch. Video je síce po nemecky, ale pre tých viac zabehnutých jazdcov môže dávať zmysel bez problémov. Ak niečomu na videu nerozumiete a máte otázky, neváhajte sa spýtať. Som tu pre vás, aby som vám pomohla a vysvetlila prípadné nejasnosti. Ak sa hanbíme na niečo opýtať verejne, máte možnosť poslať mi správu. 

Viete, čo spôsobuje nadmerné ohýbanie krčných stavcov? Vedeli ste, že následky môžu byť nezvratné?

Často sa na jazdeckých fórach a stránkach stretávam s otázkou, ako správne nasedlať koňa alebo vidím fotky koní, ktoré majú sedlo príliš vpredu či vzadu. Už dávnejšie som našla jedno dobré video ohľadom tejto témy, ktoré vysvetľuje kde by sedlo nemalo tlačiť a prečo. Bohužiaľ je opäť po anglicky - v slovenčine alebo češtine nanešťastie nie je toľko videí.

Zhrniem to pre tých, ktorý anglicky dobre nerozumejú. Idem v rovnakom poradí, ako vo videu:
V zásade ide o to, že niektorí jazdci majú tendenciu dávať sedlo príliš dopredu alebo dozadu. Sedlo by sa nemalo dotýkať lopatky a malo by byť nie len že tesne za ňou, ale dokonca trochu ďalej, pretože lopatka sa pohybuje. Názorne to ukazuje pani vo videu a tiež aj, ako to ovplyvňuje pohyb koňa. Ďalej by nemalo sedlo tlačiť na chrbticu a jej stavce, pretože táto oblasť je veľmi citlivá, nie je pokrytá svalstvom. Sedlo by správne malo sedieť na najdlhšom chrbtovom svale, hneď vedľa chrbtice. To je to, prečo musí byť ten kanálik na zadnej strane sedla dostatočne široký. Keď prejdete prstami od chrbtice smerom dole, pocítite, kde sa sval začína. Sedlo nesmie byť príliš dlhé pre koňa. Ako vieme, aká je jeho správna dĺžka? Vyhľadajte posledné rebro, ktoré môžete nahmatať, prejdite po jeho dĺžke až k chrbtici - to je správna dĺžka sedla pre vášho koňa. Prečo? Pretože za týmto posledným rebrom sú výbežky, ktoré nie sú podporované ničím, sú veľmi tenké a krátke. Kôň nebude dobre pracovať chrbtom, ak ho bude sedlo tlačiť a nikdy nedosiahne jazdec efekt, ktorý požaduje - vyklenutie chrbta. Ďalšou oblasťou, ktorej by sa sedlo nemalo dotýkať, je trapézový sval koňa. Na videu ho názorne pani nakreslila kriedou. Sedlo má sedieť na najdlhšom chrbtovom svale koňa a tým trapézový sval teda nie je :) Ak by na ňom sedlo sedelo, kôň by nemohol dostatočne dvihnúť hlavu a odľahčiť predok, zároveň je to aj citlivý bod koňa, na ktorý keď jazdec zatlačí, kôň mierne prehne chrbát - a opäť sme pri tom, že my chceme, aby kôň chrbát vyklenul :) Taktiež, ak sa vám kôň nechce vytiahnuť dopredu a dole, môže to byť aj zle padnúcim sedlom - keď sa kôň vyťahuje, trapézový sval zväčšuje svoj objem, ale ak na ňom sedí sedlo, nemá sa kam natiahnuť a teda sa kôň vráti späť a dokonca môže v budúcnosti odmietať natiahnutie, pretože vie, že je to nepríjemné.
Keď slečna položila svoje sedlo na koňa, bolo zjavné, že mu nesedí - bolo príliš blízko lopatky a príliš dlhé. Dokonca je sedlo aj úzke a z časti sedí už na chrbtici.
Zaujímavé, však? Ešte stále si niekto myslí, že nie dôležité ovládať anatómiu a mechaniku pohybu koňa? :)  

Video veľmi pekne ukazuje mechaniku skoku koňa bez jazdca. Lepšie spomalené video som zatiaľ ešte nevidela.
Autorkou videa je Nicole Phelps a našla som ho na YouTube medzi videami Horse Collaborative. Majú mnoho pekných, dobrých a aj vtipných videí :) 


Práca zo zeme:

Našla som na Youtube.com dobré video, ktoré môže výborne sprevádzať článok napísaný pred niekoľkými dňami - Ako naučiť koňa prijať udidlo, časť I. Bezproblémový kôň. Nájdete ho v knižnici.
Video ukazuje celý popis, ktorý som uviedla v článku. Môžete si pozrieť, ako to vyzerá "v akcii" a niečo viac sa 

z toho naučiť, ako len z obrázkov.
Dôležité je UVOĽNENIE TLAKU ihneď, ako kôň zareaguje na vašu požiadavku, to je alfa a omega jazdeckého umenia. Viac o tom, ako sa to korektne robí nájdete v spomínanom článku.  

Názorné video ako lonžovať koňa zmysluplne, nie mechanicky po jednom kruhu.
Kôň, s ktorým sa pracuje zo zeme týmto spôsobom, je sústredený na prácu a na lonžéra, keďže neustále prichádzajú zmeny smerov a chodov, zatiaľ čo nudné mechanické chodenie po kruhu do jedného alebo druhého smeru je pre koňa maximálne nezáživné.

Čo je dôležité robiť: Dôležité sú časté zmeny - smerov, chodov. Všimnite si, ako vo videu lonžér kruhy zväčšuje, zmenšuje, mení smery, chody. Ak ste viac zdatný pri koňoch, veľmi odporúčam vyskúšať stranové pohyby na lonži. Všimnite si pôsobenie lonže vo videu.
Poznámka 1: Na lonžovanie je najlepšie použiť lonžovací obnosok.
Poznámka 2: Ak sa vám kôň na lonži rozbehne alebo ho neviete zastaviť, naveďte ho oproti stene, ktorá ho zastaví. Potom zavolajte k sebe, pochváľte (za to, že zastavil) a pokojne pokračujte ďalej v práci.
Téma lonžovania je široká, zaslúži si v budúcnosti určite samostatný článok alebo sériu článkov. Ak by ste však mali už teraz otázky a vôľu dozvedieť sa niečo viac o tejto práci zo zeme, neváhajte a pýtajte sa. Od toho som tu :) Pre vás.  


Súčasní drezúrni jazdci ako vzor: 

Jan Ebeling a Rafalca so 76.125% získali prvé miesto vo FEI Grand Prix Freestyle class na 68. výročie Del Mar Nation Horse Show. April 28, 2013. 

Charlotte Dujardin a Valegro pokorili vlastný svetový rekord v Grand Prix Freestyle počas Reem Acra FEI World Cup™ competition na London International Horse Show. 

Excelentný pán Pedro Torres.
Pre vás jazdcov je podstatné všímať si, ako sedí jazdec na koni a ako ovplyvňuje koňa telom. Všímajte si, ako sa pri obratoch a iných cvikoch natáča v panve do smeru pohybu, to je dôležité. Uvedomte si, že váha ide taktiež vždy do toho smeru, kam idete. Nikdy nie naopak. Pre koňa je neprirodzené ísť proti vašej váhe - 

predstavte si to tak, že máte väčšie dieťa na pleciach. Každý jeho pohyb citlivo vnímate a prudké, nepredvídateľné a nelogické pohyby vás vyvádzajú z rovnováhy, na čo vy budete reagovať prirodzene stuhnutím. Stuhnete, napnete svaly, aby ste nespadli a aby ste uniesli váhu dieťaťa na pleciach, ktoré je nadmerne zavesené do jednej strany. Kráčať sa vám bude určite ťažšie. Z toho vyplýva, že pomôcka váhou musí byť tak jemná, aby nevyviedla z rovnováhy koňa a logická, aby ste predišli konfliktom s koňom. Nemôžete predsa trestať koňa za to, že vy ste si zle sadli. Preto dobre vnímajte, čo robíte svojim telom v sedle. Len jazdec, ktorý dokonale ovláda svoje telo, potom môže ovládať aj telo koňa. Naopak to nefunguje.
Všimnite si jeho ruky. Nemá ruky na kohútiku koňa, dokonca sa často približujú pravému uhlu. Napriek tomu je jazdec v dokonalej rovnováhe a nijak nevyrušuje koňa. Necuká mu do huby, nevypadáva z rovnováhy, skvele komunikuje s koňom, keďže jeho hlava ostáva vždy v kolmej pozícii a kôň nezalieza ani nevylieza z oťaže. Ako je to možné?? Prednedávnom bolo spomenuté jednou slečnou, že som dehonestovala ruku dole. Hlúposť. Len som chcela povedať, že ruka dole nie je znakom dobrého jazdca. Jazdec dokáže sedieť v rovnováhe aj pri prirodzenom držaní ruky, bez toho, aby ju tlačil niekde na prednú rázcochu.
Jeho Facebooková stránka
Nájdete tam jeho životopis a možno ešte niečo zaujímavé.  


Motivačné videá:

Pôsobenie zubadla

Will Rogers - práca zo zeme, inšpirácia

Pôsobenie zubadla

Nasadanie zo zeme - spomalený záber

Viktória Stredňaková
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky