
Knižnica ::
Počiatočná práca zo zeme má za úlohu zoznámiť koňa pomocou tušírky s pomôckami holeňou. V Branderupovej stupnici akademického jazdenia predstavuje "groundwork" prvý a základný stupeň vzdelania koňa. Práca zo zeme by preto mala byť vždy prvým krokom pri príprave mladého koňa na obsadnutie. Nejde iba o jeho fyzickú prípravu, ale aj o učenie jazdeckých pomôcok a komunikáciu s budúcim jazdcom. Čím viac pozornosti a času venujeme tejto príprave, tým menej práce budeme mať pri jazdení. Všetky pomôcky a cviky sa kôň môže naučiť zo zeme bez toho, aby ho rušila váha jazdca a aby dochádzalo k nedorozumeniam, či frustrácii. Práca zo zeme nie je iba pre mladé kone, rovnako z nej budú profitovať kone, ktoré z nejakého dôvodu potrebujú "liečebný tréning", teda treba ich rehabilitovať alebo napraviť, tým skôr ak zo zdravotného dôvodu nemôžu byť vôbec jazdené. Ďalej je možné prácou zo zeme udržiavať v dobrej kondícii staršie kone, ktoré už nemôžu byť tak často jazdené, udržiava ich to silné a fit. A naopak, jazdec, ktorý z nejakého zdravotného dôvodu nemôže v istom období plnohodnotne jazdiť, si môže týmto cvičením koňa udržiavať vytrénovaného a pripraveného. Okrem toho je to užitočné oživenie tréningu a cesta k zábavnému a rôznorodému výcviku; kone to zvyčajne veľmi baví, upevňuje to ich poslušnosť a komunikáciu s jazdcom.
Nasledujúce metódy boli v minulosti používané veľmi úspešne, dnes už však stratili na účinnosti, pretože sa nedodržuje tradícia v plnom rozsahu a s rovnakou presnosťou. V súčasnej dobe má máloktorý učiteľ toľko trpezlivosti, ako mali starí majstri. Málokto pozná ich výcvikové metódy a rozvíja ich a málokto zdedil dávne skúsenosti a znalosti, aby ich mohol predávať ďalej. To je príčinou toho, prečo dnešní jazdci často považujú prácu na ruke za zastaralú a zbytočnú. Som rada, že na tejto stránke je o ňu záujem.
Ak začneme prácou zo zeme ešte pred nasadnutím na koňa, naučíme ho základy, ktoré od neho budeme požadovať neskôr zo sedla. Takto budeme pokračovať rýchlejšie, ušetríme čas a vyhneme sa zbytočným konfliktom s koňom a prípadným nedorozumeniam. Práca bude viac harmonická.
Veľa jazdcov si tiež myslí, že kôň na ruke nepredvedie cvik tak dobre, ako zo sedla. Takto uvažujú jazdci, ktorí nevedia, ako správne cvičenie vykonávať. Ak je potom zlý výsledok, myslia si, že zlá bola aj metóda.
Keďže sa jedná o prácu zo zeme, do článkov som zaradila aj zvykanie koňa na udidlo. Je vec, s ktorou by sa mal kôň zoznámiť najskôr zo zeme až potom zo sedla. Veľa ľudí na to však akosi pozabúda. Keď kôň na sebe znesie sedlo a viete ho bez problémov nauzdiť, mali by ste sa zamerať na túto prácu najprv zo zeme.
Pre prácu zo zeme odporúčam zaobstarať si 1-2 tušírky a lonžovací bič.





Cúvanie