
Knižnica :: Článok je čisto subjektívny, obsahuje môj osobný názor na problematiku.
Pravda je smutná - na istej stránke som narazila na tento príspevok: Mate nekdo zkušenosti s tim pasem, aby kun nebyl odřený od šporny? Nebo nejake tipy proti odreni?
Prepáčte mi, prosím, moje rozhorčenie, ale inak sa nedá. Tento príspevok ma primäl k napísaniu článku o ostrohách a špornách. Dúfam, že otvorí oči niektorým jazdcom a že článok, tak ako aj ostatné, pomôže koňom a predíde ich zraneniam.
Ja sama používam šporny a pamätám si deň, kedy som ich prvýkrát pripínala na jazdecké topánky s obavami, ako to dopadne. Ak by to dopadlo zle, znamenalo by to, že mám pred sebou dlhšiu cestu, ako som dúfala. Mala som, a stále mám, pred nimi rešpekt. Je to mocný nástroj, ktorý môže veľa uľahčiť, ale aj spôsobiť veľa bolesti. Bolesť nie mne, ale tomu nemému tvorovi, na ktorého sadám. Našťastie všetko dopadlo dobre a potvrdilo sa mi to, čo som dúfala, že je pravdou - pokojná noha, ktorú ovládam podľa svojej vôle. Neprestala som však byť sebakritická, čo je prvá vec, keď sa rozhodujem, či ostrohy, prípadne šporny, použijem. Každý jazdec, ktorý sa k ním chce alebo musí uchýliť, by mal zvážiť svoju úroveň. Mám skutočne natoľko pokojnú nohu a dokážem ju naozaj ovládať podľa svojej vôle tak, aby nespôsobila koňovi zranenie? Je to veľká zodpovednosť a aj napriek tomu s nimi jazdci narábajú "hala bala". V jednej stajni, kde som jazdievala, bolo dievča "profesionálka". Samozrejme, bez šporien niet profesionála. Tak si ich slečna zaobstarala a do troch dní s nimi vydrela koňa do krvi. Rany sa nestihli poriadne zahojiť a už koňa naháňala, opäť so špornami, po jazdiarni. Pýtam sa: Nie je to týranie? Koho je to zodpovednosť? Aké následky by mal niesť jazdec, ktorý to spácha? A aké následky by mal niesť majiteľ stajne, prípadne tréner, ktorý to dopustí?


To bol príbeh, ktorý nie je tak výnimočný. Takže kto môže používať šporny a kedy?


Vrátim sa teda k slečne, ktorá sa pýtala na pás proti odreniu špornami. Pomôže jej? Nie. Jediné, čo jej pomôže, je bičík a najazdené hodiny. (Prípadne skúsenejší jazdec, ktorý koňa urobí citlivejším na holeň) Cieleným tréningom a jazdením sa jej noha ustáli, začne byť relatívne pokojná, špičku nasmeruje dopredu a potom bude pripravená pripnúť si šporny. Skôr nie. Pás nie je riešenie problému. Pás je riešenie dôsledku. Môj otec hovorí: ,,Nezakrývaj hovno pod koberec. Možno ho nebudeš vidieť, ale stále bude smrdieť." Toto je rovnaký prípad, zakrývanie problému a nie riešenie problému.
Zdroj textu: Viktória Stredňaková
Zdroj obr. 1: giz-img.blogspot.com
Zdroj obr. 2: eurodressage.com
Zdroj obr. 3: americashorsedaily.com
Zdroj obr. 4: breechesandboatshoes.wordpress.com (obr. slúži ako ilustrácia prípadu, kedy je holeň v takejto polohe neustále, bez vedomia jazdca či bez možnosti jazdca túto polohu ovplyvňovať)