
Knižnica :: Seriál: Najčastejšie chyby nás, jazdcov

Dobrý sed sa získa len dobrým tréningom a tisíckami najazdených hodín. Nikto na koni nesedí od prvej chvíle ako profesionál. Týmto sa netreba demotivovať, ale treba sa zamerať na najčastejšie chyby v sede a snažiť sa ich čo najskôr odstrániť. S týmto vám viac či menej pomôže váš tréner.
Keď má jazdec dobrý sed, teda je schopný hladko nasledovať všetky pohyby koňa, môže ho používať ako pomôcku.

Kôň cíti každú zmenu rovnováhy jazdca rovnako, ako vy cítite dieťa, ktoré nesiete na ramenách. Dve oblasti drezury, v ktorých má sed obzvlášť rozhodujúci význam je práca na dvoch stopách (stranové pohyby) a cvalová práca.
Čo je ale najviac diskutabilné, je pôsobenie sedu v sedle. Pôsobiť v smere pohybu či proti?
Základnou vedomosťou každého jazdca musí byť, že sed (rozumej váha jazdca) musí vždy pôsobiť v smere pohybu koňa. Myslím, že najlepším príkladom je, ak si predstavíte, že stojíte na fitlopte. Ak chcete ísť doprava, musíte s citom zaťažiť pravú nohu (stranu) a lopta sa pohne doprava. Rovnako je to so smerom doľava, dopredu a dozadu. Dôležitým faktorom je cit. Ak by ste to prehnali a priveľmi zaťažili loptu na jednej strane, s veľkou pravdepodobnosťou by ste z nej spadli. To sa vám na koni nestane, lebo kôň vašu prehnanú pomôcku dokáže do istej miery zvládnuť, vtedy však prichádza na rad tuhnutie koňa rovnako, ako stuhne jazdec keď sa šmykne a hrozí mu pád.
Zákony rovnováhy hovoria: Jazdec musí premiestniť svoju hmotnosť podľa smeru pohybu, aj keď sa ohnutie počas celého sledu cvikov nemení.
Ďalšou otázkou spojenou s touto témou je nacválanie. Sedieť viac dovnútra alebo viac von? Zamyslite sa na chvíľu.
Nacválanie nikdy nezačína došlapnutim vnútornej zadnej nohy pod telo, napriek tomu, že sa to často vyučuje. Áno, chrbát koňa klesne vo chvíli, kedy vykračuje rovnostranná zadná noha pod telo, takže sed jazdca "vnútri" poklesne. To už však odpovedá druhej fáze cvalového skoku, kôň v skutočnosti nacválal už predtým. Samozrejme je nutné dať pomôcky k nacválaniu skôr, ako kôň zaskočí do pravého cvalu.
Vezmime si prípad, kedy chcete nacválať do pravého cvalu z klusu. Uchopte do ruky ťažký kufor a skúste napodobniť cválanie. Na ľavú nohu vás hmotnosť kufra bude ťahať doľava a bude obmedzovať pohyb vašej ľavej nohy. Nebudete sa cítiť najlepšie a vzniknutú nerovnováhu budete musieť kompenzovať výrazným úsilím, predovšetkým v chrbte. Naopak v cvale na pravú nohu môžete čeliť hmotnosti tým, že viac došlapnete na ľavú nohu. To odľahčí vašu pravú nohu a ľahko naskočíte do pravého cvalu. Kôň teda nacvála väčšinou na opačnú nohu, než je viac zaťažený pár končatín. To odpovedá jednej z konštant mechaniky pohybu zvierat ,,princípu čo najmenšej námahy".
Odpoveď znie zaťažiť vždy vonkajšiu sedaciu kosť pri nacválaní, aby kôň mohol nacválať v rovnováhe.

Zdroj textu: Viktória Stredňaková, Philippe Karl - Omyly modernej drezúry
Zdroj obr. 1: Philipp Karl - Omyly modernej drezury, str. 97
Zdroj obr. 2: Philipp Karl - Omyly modernej drezury, str. 111