Knižnica   ::   Seriál: Myšlienky majstrov


François Faverot de Kerbrech

(1837 - 1905)
Metodická drezúra jazdeckého koňa


"Najskôr dosiahnuť ľahkosť, keď kôň nesie hlavu hore. priuzdenie príde neskôr ako výsledok poddajnosti dolnej čeľuste. Čeľusť je však vždy treba povoliť ako prvú." 


Metodická drezúra jazdeckého koňa podľa posledných odkazov von Bauchera, 1891 z kapitoly "Povolenie dolnej čeľusti": Jazdec drží v každej ruke jednu stihlovú oťaž a začne hlavu a krk, ak je to nutné, pomocou demi-arrét dvíhať čo najvyššie, privedie ho potom k povoleniu čeľusti obojstranným a stálym polo napnutím oťaží zdola hore a spredu dozadu tak, že zubadlo bude pôsobiť len na kútiky huby. 


Z kapitoly "Ako sa musí vzpriamovať krk": Ak má kôň tendenciu, že necháva klesnúť krk, musí jazdec podržať zápästie hodne vysoko, vyššie než uši, ak je to nutné, pokiaľ kôň v tomto držaní mäkko nepovolí čeľusť. 


Z kapitoly "O poklesnutí ruky": Ak je kôň ľahký v rukách a jeho hlava je dobre postavená, ľavú ruku otvoriť a pravú, ktorá drží koniec zviazaných oťaží, nechať klesnúť až na krk. Jazdec drží v každej ruke jednu stihlovú oťaž a znova zdvihne ruky tak, že pôsobí zdola hore na kútiky huby, aby dosiahol cúvanie preliatím hmotnosti dozadu na zadok." 



Viktória Stredňaková
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky