
Knižnica :: Seriál: Čo je správne - v obrazoch

Túto otázku som brala ako ťažšiu, lebo veľa jazdcov nevidí podstatné veci pri zastavení. Niektorí sa pozerajú len na postavenie hlavy a zbytok im už uniká.
V drezúre nie je najdôležitejšie postavenie hlavy, ako si niektorí mylne myslia. Dôležitejšia je rovnováha a uvoľnenie koňa.
Správne teda stojí kôň na obrázku A, aj napriek tomu, že nemá hlavu na kolmici alebo výrazne vyklenutý krk.

Je mi ľúto, že je fotka malá, ale myslím, že podstatné je na nej vidieť. Najdôležitejší je rámec koňa, ktorý je v tomto prípade kolmo k zemi a to je pre nás známka toho, že kôň stojí s váhou rovnomerne rozloženou na všetkých 4 končatinách. Zadné nohy má kôň na kolmici k zemi a nepreklápa sa cez predné. Keďže má hlavu hole a najvyšším bodom je tylo, aj keď nie je na kolmici, odľahčuje toto postavenie predok a preto z drezúrneho hľadiska je zastavenie veľmi korektné. Veľký priestor medzi hlavou a krkom nie je chybou, len to nie je ideál z hľadiska umenia. Znakom toho, že je kôň v zastavení uvoľnený a udržať sa v tejto polohe pre neho nie je žiadny problém, je uvoľnený, zvesený chvost.

Jeden by sa čudoval, ako často vídame nesprávne zastavenia, či už je to kôň ako jazvečík, teda prehnutý v chrbte so zakročenými zadnými nohami alebo kôň výrazne na predku. Na tomto príklade je kôň v zastavení na predku, názorne to zobrazuje červený rámec, ktorý nie je kolmý na zem. Zadné nohy má zakročené, pretože je kôň prevalený cez predné. Nie je to prípad "jazvečíka". Keby jazdec dvihol hlavu koňa, vzpriamil ho a váhu prelial dozadu na zadok, postavenie by sa upravilo a bolo by korektné z drezúrneho hľadiska. Naopak v prípade "jazvečíka" by mal jazdec buď podporiť holeňou zadné končatiny, aby došliapli viac pod telo alebo vykročiť a zastavenie vykonať znovu.
Kôň sa prevaľuje cez predne nohy, podľa môjho názoru, preto, lebo jazdec vyžaduje hlavu na kolmici, ktorá však padá dole a krk sa láme medzi 2. a 3. stavcom, čím hlava koňa výrazne preťažuje predok, ktorý je už aj tak prirodzene viac zaťažený. V tomto prípade je hlava koňa na kolmici na úkor ľahkosti - rovnováhe a uvoľneniu.
To, že je pre koňa stáť v tomto postoji náročné a nie je uvoľnený, nám naznačuje chvost koňa, ktorý je napnutý v porovnaní s chvostom koňa na prvom obrázku.
Takže, pokiaľ náš kôň ešte nemá na to, aby mal hlavu na kolmici, nebudeme mu ju tam nútiť, ale na prvé miesto dáme vždy rovnováhu a uvoľnenie, to nám ako jazdcovi určite zabezpečí šťastného a spokojného koňa :)
Zdroj textu: Viktória Stredňaková
Zdroj obr. 1: World of horses
Zdroj obr. 2: Equine world