Nesprávne držanie tela koňa.
Nesprávne držanie tela koňa.

     Všimnite si červenou vyznačené čiary a bod. Poďme postupne:
Najvyšším bodom koňa nie je tylo, ale 2.-3. stavec (v závislosti od miery ohnutia krku). Dlhodobé nadmerné ohnutie krku koňa, tzn. ohnutie krku za kolmicou až v rollkure, spôsobuje patologické zmeny šijového väzu v mieste úponu na lebku. Tieto zmeny sú nevratné - prirovnajme ich žuvačke: Ak natiahnete žuvačku cez určitú mieru, ktorá poškodí jej štruktúru a elasticitu, táto žuvačka sa už nestiahne späť do východzej polohy. Rovnako je to aj s krkom koňa. To vysvetľuje, prečo kone dlhodobo trénované v tejto polohe chodia s hlavou dole, hlboko, na až za kolmicou. Majú nenávratne poškodené miesto úponu šijového väzu na lebku.
Chrbát koňa je výrazne prepadnutý aj napriek tomu, že má hlavu v polohe za kolmicou, čo vo väčšine prípadov spôsobí natiahnutie a zdvihnutie chrbtového svalstva. Zadok koňa je výrazne nad priamkou a to značí, že kôň nie je podsadený a chodí výrazne na predku, keďže jeho ťažisko je viditeľne viac vpredu ako vzadu. To spôsobuje nadmerné opotrebovanie predných končatín a stuhnutosť chrbta.
Čelo koňa je výrazne za kolmicou. V drezúrnych pravidlách sa uvádza, že hlava koňa má byť maximálne na kolmici, ideálne pár stupňov pred ňou. Je to z dôvodu predísť nadmernému preťaženiu úpony šijového väzu a taktiež zabezpečiť dostatočný výhľad koňa pred seba. Ak má kôň hlavu hlboko, nevidí dopredu, kam kráča, ale priamo na kopytá.
Predné a zadné končatiny sú výborným indikátorom aktivity zadku a priestupnosti koňa. Všimnite si, že červené čiary nie sú rovnobežné. To je chyba, pokiaľ je kôň správne prijazdený a má aktívny zadok, tieto čiary by mali byť rovnobežné. Pokiaľ kôň dvíha predné nohy viac ako zadné, je to znak stuhlosti, zablokovania pohybového aparátu a vyrobeného pohybu vpredu jazdcom, nie jeho prirodzený pohyb.
Chvost tohto koňa je napnutý, mierne zdvihnutý, čo je znakom len a len napätia. Toto napätie vychádza z nekomfortu, ktorý kôň pociťuje. Všímajte si chvosty koní okolo seba. 

Správne držanie tela koňa.
Správne držanie tela koňa.

Teraz sa pozrime na druhý obrázok:
 • Najvyšším bodom je tylo koňa. V ideálnom prípade by mohol mať kôň hlavu vzpriamenú o trochu viac, to však neznamená, že táto poloha nie je správna. Predchádza nadmernému opotrebovaniu úponu šijového väzu na lebku, avšak treba podotknúť, že aj napriek tomu sa tento úpon mierne opotrebuváva, preto je dôležité nechať koňa natiahnuť krk dopredu a dole v pravidelných intervaloch, každých 5-10 minút, podľa potreby koňa.
Chrbát koňa nie je prepadnutý a zadok smeruje pod priamku, čo je dobrým znakom aktivity zadku a podsadenia sa koňa.
Hlava koňa je presne na kolmici, čo je maximum, ktoré by sme mali od našich koní požadovať. Kôň má teda dobrý výhľad, kam kráča.
Nohy koňa sú rovnobežné, čo značí dobrú priestupnosť a to, že nie je zablokovaný pohybový aparát koňa. • Chvost koňa je uvoľnený, prirodzene spustený dolu. Kôň je teda uvoľnený :)


Zdroj textu: Viktória Stredňaková
Zdroj obr. 1: www.equicessities.wordpress.com
Zdroj obr. 2: www.expertbeacon.com 

Viktória Stredňaková
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky