Odpovedali ste dve, avšak obe nesprávne. Vaša odpoveď znela možnosť A je správna, pričom správna je možnosť B. Máte pravdu, že kôň má byť ohnutý pozdĺž celého tela rovnomerne od tyla až k zadku a nesmie byť pri ohýbaní zlomený. Otázka však bola takým malým chytákom :)

     Na obrázku A je nakreslený kôň v ohnutí, ktoré my zdanlivo pociťujeme zo sedla a vyžadujeme od koňa. Zdá sa nám, akoby sa ohol v rebrách a po oblúku kráčal pekne zaoblený.
     Realita je však obrázok B. Kôň sa nedokáže ohnúť v rebrách z fyziologického hľadiska, stavba jeho tela mu to neumožňuje, nakoľko medzi rebrami a spojmi nemá žiadne pohyblivé kĺby. Teda reálne ohýbame koňovi najviac krk, v prirodzenej miere, aby sme krk nelámali a neohýbali príliš, vtedy sa stane, že koňovi trčí lopatka a kôň nemusí nasledovať pohyb, ktorý očakávame, ale môže nám ujsť po pleci. Nedávno som sem pridala obrázky znázorňujúce rozsah pohyblivosti chrbtice koňa: 

Bočný pohľad na pohyblivosť stavcov koňa.
Bočný pohľad na pohyblivosť stavcov koňa.
Pohľad zhora na ohybnosť stavcov koňa.
Pohľad zhora na ohybnosť stavcov koňa.

Všimnite si, že najviac je ohybný kôň v oblasti krku a na poslednom stavci v oblasti krížov - tento stavec umožňuje podsadenie koňa. Zatiaľ čo oblasť chrbta a väčšia časť krížov je minimálne ohybná. To dáva zmysel, keby mal kôň ohybný chrbát ako mačka, nemohli by sme na ňom jazdiť.   


Zdroj textu: Viktória Stredňaková
Zdroj obr. 1: Equilibrio natural 
Zdroj obr. 2: Equichannel
Zdroj obr. 3: Equichannel

Viktória Stredňaková
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky